LOGOPEDIA:
Studia podyplomowe na kierunku Logopedia ukierunkowane są na teoretyczne i praktyczne przygotowanie do pracy z dziećmi i osobami dorosłymi w zakresie logopedii. Kierunek Logopedia daje szerokie możliwości dalszego rozwoju i pogłębiania wiedzy.
Rodzaj studiów:
kwalifikacyjne
Adresaci studiów:
Studia kierowane są do osób, które ukończyły studia na poziomie I, II stopnia lub jednolite magisterskie na kierunkach pedagogicznych, psychologicznych i pokrewnych oraz posiadają przygotowanie pedagogiczne. Specyfika zawodu wymaga również posiadania prawidłowej wymowy oraz dobrego słuchu.
Cel studiów:
Celem studiów jest przygotowanie w pełni do pracy na stanowisku logopedy, czyli specjalisty zajmującego się niwelowaniem u dzieci, młodzieży i dorosłych problemów związanych z nieprawidłową wymową i artykulacją. Słuchacz pozna zarówno teoretyczne, jak praktyczne założenia logopedii, aby zapewnić dziecku lub osobie dorosłej niezbędne wsparcie w procesie diagnostycznym i terapeutycznym. Pozna metody terapii logopedycznej, pedagogicznej i psychologicznej, które wdroży w swojej pracy zawodowej. Będzie przygotowany do umiejętnej analizy dynamiki zaburzeń mowy u osób potrzebujących wsparcia logopedycznego.
Kwalifikacje:
Absolwent uzyskuje niezbędne kompetencje, aby móc podnieść jakość pracy z osobami potrzebującymi wsparcia specjalisty z zakresu logopedii. Absolwenci studiów posiadają teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu diagnozowania zaburzeń mowy i komunikacji językowej, prowadzenia terapii logopedycznej zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych oraz podejmowania działań profilaktycznych, dotyczących zapobiegania zaburzeniom komunikacji. Absolwent studiów podyplomowych uzyskuje możliwość podjęcia pracy w placówkach i instytucjach, które wymagają stanowiska logopedy, m.in. placówki oświaty, pomocy społecznej, ośrodki terapeutyczne, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, ośrodki szkolno-wychowawcze, poradnie logopedyczne.
Organizacja studiów:
Studia trwają 4 semestry, w trakcie których realizowanych jest minimum 600 godzin zajęć dydaktycznych – teoretycznych i praktycznych, oraz 120 godzin praktyk logopedycznych.
Program dostosowany jest do wymagań Polskiego Związku Logopedów i tym samym daje kwalifikacje do pracy w zawodzie logopedy.