STUDIA PODYPLOMOWE: Gerontologia
- Liczba Semestrów: 3
Celem studiów jest przygotowanie do kontaktowania się z seniorami i właściwego zaspokajania ich potrzeb i prowadzenia samodzielnych zajęć gerontoterapeutycznych. Absolwent pozyska wiedzę dotyczącą istoty, przyczyn i konsekwencji procesu starzenia się, schorzeń okresu starości, pielęgnacji i opieki oraz pracy socjalnej z seniorami.
ADRESACI:
Oferta skierowana jest do osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych. Studia adresowane są do osób, które chciałyby uzyskać przygotowanie do pracy z osobami starszymi oraz doskonalić swoje umiejętności interpersonalne i psychoedukacyjne.
RAMOWY OPIS STUDIÓW:
Program studiów podyplomowych dostarcza słuchaczom wiedzy i umiejętności niezbędnych do pracy z osobami starszymi w ich środowisku oraz kompetencji potrzebnych do rozwiązywania problemów osób starszych i ich otoczenia.
Studia podyplomowe trwają 3 semestry i obejmują: 200 godz. przedmiotów podstawowych, 140 godz. przedmiotów kierunkowych, 10 godz. pracy dyplomowej oraz 150 godz. praktyk pedagogicznych.
Treści programowe:
Moduł przedmiotów podstawowych (Podstawy gerontologii społecznej, Teoretyczne podstawy psychogeriatrii, Socjologia starości, Główne kierunki współczesnej gerontopolityki, Aktywizacja społeczna seniorów) – 200 godz.
Moduł przedmiotów kierunkowych (Zawodowa aktywizacja osób starszych, Metodyka aktywizacji ruchowej osób starszych, Praca socjalna z osobami starszymi, Podstawy pielęgnacji i opieki nad ludźmi starszymi, Medyczne aspekty procesu starzenia się, Rodzinni opiekunowie osób starszych i ich wspomaganie, Komunikowanie się z osobami starszymi i ich rodzinami, Terapia zajęciowa i arteterapia) – 140 godz.
Praca dyplomowa – 10 godz.
ORGANIZACJA I CZAS TRWANIA STUDIÓW
Studia zorganizowane są w systemie zaocznym. Podstawową formą studiowania są dwudniowe zjazdy organizowane w soboty i niedziele. W ramach studiów odbywają się zajęcia teoretyczne w formie wykładów i ćwiczeń prowadzonych przez nauczycieli akademickich. Warunkiem ukończenia studiów jest uczestnictwo w zajęciach, zaliczenie przedmiotów (zgodnie z wymaganiami wykładowców), zaliczenie 150 godzin praktyk oraz złożenie pracy dyplomowej. Absolwenci studiów podyplomowych otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w zakresie Gerontologii, zgodne z wymogami MNiSW.
Praktyki:
Czas trwania praktyk podczas studiów podyplomowych wynosi 150 godzin, a wymagane miejsca odbywania praktyk to: Domy Pomocy Społecznej, Szpitale, Przychodnie Zdrowia itp.